Zarobki emerytów najlepiej podać w rozbiciu na miesiące
Płatnik powinien wydać pracującemu u niego emerytowi czy renciście zaświadczenie o zarobkach w podziale na kolejne miesiące 2018 r. Jest to szczególnie ważne, gdy roczny przychód tej osoby był wyższy niż 70 295,30 zł.
Takie zaświadczenia płatnicy mają obowiązek wystawiać corocznie – do końca lutego – osobom, które pobierają z ZUS świadczenia i które obowiązują limity w zarobkowaniu. Dotyczy to emerytów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, a także osób pobierających:
- emeryturę pomostową,
- nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
- rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- rentę wypadkową,
- rentę rodzinną,
- rentę inwalidy wojskowego, jeżeli jego niezdolność do pracy nie ma związku ze służbą wojskową,
- rentę rodzinną po inwalidzie wojskowym, jeśli jego śmierć nie miała związku ze służbą wojskową.
Tacy świadczeniobiorcy mogą dorabiać, ale w określonych granicach. Jeżeli je przekroczą, ZUS albo wypłaca emeryturę / rentę w zmniejszonej wysokości, albo zawiesza jego wypłatę.
Nie każdy przychód
Na to, czy ZUS zawiesi lub zmniejszy świadczenie, wpływa przede wszystkim przychód z działalności, od której opłaca się obowiązkowo składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi o przychody z pracy wykonywanej na podstawie:
- stosunku pracy,
- umowy zlecenia lub współpracy przy tej umowie,
- umowy agencyjnej lub współpracy przy tej umowie,
- umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta